ETHIOPIA YIRGACHEFFE

48,00

ÜLKE : Ethiopia
BÖLGE : Yirgacheffe
RAKIM : 1700 m – 2300 m
TÜR : Ethiopia Heirloom
GRADE : 1
YÖNTEM : Yıkanmış

KAVURMA : Açık – Orta
NOTLAR : Meyvemsi, Çay, Limon

Kategoriler:

Açıklama

Etiyopya Afrika’nın orta bölümünde ve Ekvator kuşağında yer alır. Güneydoğu’da Somali, doğuda Cibuti, güneyden Kenya’ya, kuzeybatıda Sudan ve kuzeydoğuya Eritre ile sınırlanmıştır. Sudan ve Eritre’nin Nil düzlükleri arasındaki yüksek yayla bölgesini kaplar. Etiyopya, 1,13 milyon kilometre karelik bir alana sahip Afrika’nın en büyük ülkelerinden biridir. Danakil Çöküntüsü’nün deniz seviyesinden 100 metre altından, Deniz seviyesinden 4.600 metre yüksekliğe kadar olan rakımlarla sağlam topoğrafyaya sahiptir.

Etiyopya, Arabica kahve bitkisinin ana merkezidir. Coffea Arabica, binlerce yıl boyunca Güneybatı’daki Kaffa Dağlık Bölgesi’ndeki ve Etiyopya’daki Buno ilçelerinin ormanlarında yetişmektedir. Efsaneye göre, 9. yüzyılda Etiyopya’da Kaldi adında bir keçi-çoban tarafından kahve bulunmuştur. Keçilerin kahve ağacındaki kirazları yedikten sonra hiper olduğunu fark etti, o yüzden kendini denedi. Bir keşiş, Kaldi ile tanıştı ve kirazları manastıra götürdükten sonra denedi. Keşiş kahve çekirdeklerini kavurdu ve demledikten sonra diğer keşişlerle paylaştı. Sonuç olarak, uzun ibadet vakitlerinde uyanık kalmayı başardılar. O zamandan beri, kahve bir uyarıcı içecek olarak kabul edildi.

Etiyopya, 200’den fazla dili konuşan 70’in üzerinde etnik gruba sahiptir. Sonuç olarak, kahve Bunna (Amharic), Bun (Tigrigna), Buna (Oromifa), Bono (Kefficho) ve Kawa (Guragigna) olarak adlandırılır. Bazıları kahve isimlerinin çoğunun Kafa ve Buno ilçelerinin isimlerinden geldiğini iddia ediyor. Türkler Kahve, Fransızlar ve İspanyollar buna Cafe diyorlar, İtalyanlar buna Caffe diyorlar, Almanlar buna Kaffee, Fince diyor Kahvi, Hollandalılar Koffie diyor ve Yunanca ona Kafes diyor. Hepsi Etiyopya sözcüğünün fonetik yaklaşımlarıdır.

Yirgacheffe

Yıkanmış Yirgacheffe, çok yüksek dağlık bölgede yetiştirilen kahvelerden biridir. İnce asitlik, gövde ve lezzete sahiptir. Birçok insan narin, çiçek ve çay benzeri özelliklerine vurgu yapmaktadır.

Fincan özellikleri

Çay gibi, meyvemsi,çiçek, limon, tatlı, harika gövde, çok karmaşık, temiz

Go to Top