GUATEMALA HUEHUETENANGO

130,00

ÜLKE : Guatemala
BÖLGE : Huehuetenango, San Antonio Huista
ÇİFTLİK : 16 bölgesel küçük üretici
YÜKSEKLİK : 1500 -1650 m
TÜR : Caturra, Catuai, Bourbon
İŞLEM : Yıkanmış
KAVURMA : Orta
TADIM : Çikolata, karamel, meyvemsi

Kategoriler:

Açıklama

Huehuetenango (genellikle ‘Huehue’ olarak adlandırılır) Guatemala’nın batısında, Meksika sınırında bulunur ve sınır ötesi ticaret gelişmiştir. Huehuetenango, Mam halkının ( Guatemala’da yaşayan bir Maya halkı ) antik merkeziydi ve başkentleri Zaculeu şehirde korunuyor; Popti dili (Maya dilleri ailesinin alt grubundan bir Kızılderili dilidir.) konuşanlar da burada bulunabilir. İspanyol işgalciler Mam’ı Zaculeu’da yendikten sonra, birçok yerli halkı bu bölgedeki madenlerde ve plantasyonlarda çalışmaya zorladı.

Huehue çok uzak ve bölgedeki yollar zor olabilir; Şehirden uçuşlardan önce bu bölgedeki çiftliklere ulaşmak yüksek dağlarda 8-10 saat engebeli bir sürüş gerektiriyordu. Ancak bu bölgenin yüksekliği, Meksika’nın Tehuantepec Ovası’ndan esen sıcak kuru rüzgarlarla birleştiğinde, burada kaliteli kahve için mükemmel koşullar yaratıyor. Bölgenin rakımı ve uzaklığı nedeniyle, çoğu çiftçi kahvelerini merkezi bir ıslak değirmende değil, evinde işler.

Huehuetenango, yoğun ve hoş asiditesi, dolgun gövdesi ve enfes şarapsı, çiçeksi ve meyveli notaları olan kahveleri ile tanınır.

KÜÇÜK ÜRETİCİLER KARIŞIMI (TAM İZLENEBİLİRLİK)

Bu parti için 16 farklı üreticiden kahve satın alarak çok kaliteli bir bölgesel harman oluşturuldu. Üreticilerle olan kişisel ilişkiler sadece ticaretten öteye gidiyor ve bu üreticilere kahvelerini birlikte öne çıkarmaları için büyük bir şans verildi. Bu bölgesel Huehuetenango partisi, bu kahvenin tam izlenebilirliğini sağlayabildiğimiz için piyasadaki diğer kahvelerden büyük ölçüde farklıdır. Bu partiye hangi üreticilerin katkıda bulunduğunu açıkça gösterebiliriz.

Kahvelerinin kalitesini ve dolayısıyla kahvelerinin fiyatını iyileştirmek için üreticilerimizle sürekli çalışıyoruz. Bu üreticilere şimdi yatırım yapmanın gelecekte hem kahve kalitesinde hem de toplumsal değişimde harika sonuçlar getireceğine inanıyoruz.

Go to Top